Стали відомі тонкощі працевлаштування неповнолітніх осіб. Адже, далеко не усі діти та їх батьки знають про правила роботи, пільги та переваги, які гарантує держава для такої категорії осіб. Далі розповість lutsk.one, завдяки інформації на сайті Управління держпраці Волинської області.

Відтак, кодекс законів про працю України містить окрему главу, яка регламентує права неповнолітніх у трудових правовідносинах та їх особливості. Зокрема в статті_187 КЗпП України зазначено: «Неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України».

Отож, розберемо усі правила детально.

З якого віку можна працювати?

Особи, які не досягли шістнадцяти років не можуть бути прийнятими на роботу. Втім, особи, які мають повних 15 років, можуть працювати за згодою одного, або двох батьків. Для виконання легкої роботи та підготовки молоді до продуктивної праці, допускається прийняття школярів, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, якщо така робота не завдає шкоди здоров'ю та і не заважає процесу навчання. Втім, підлітки повинні досягнути 14 років та отримати згоду одного з батьків, або особи, яка їх замінює.

робота

Чи потрібен облік неповнолітніх працівників?

Звичайно, що так. На кожному підприємстві повинен вестись облік працівників, які не досягли вісімнадцяти років, із зазначенням дати їх народження. Також, є низка заборон. Зокрема, неповнолітніх працівників не мають права залучати:

  • до виконання важкої роботи зі шкідливими та небезпечними умовами праці, до роботи в нічний час, у вихідні дні, а також до підземних робіт (ст.190, 192 КЗпП);
  • до наднормових робіт, підіймання і переміщення предметів, маса яких перевищує встановлені граничні норми ваги (Наказ міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження граничних норм підіймання і переміщення важких речей неповнолітніми» N 59 від 22.03.96).

Якщо робота передбачає підняття або переміщення важких предметів, то до неї можуть бути залучені особи, які досягли 16-ти річного віку та не мають протипоказань від лікаря. До роботи такого типу не можуть допускатись діти, яким менше 15-ти років. Також, роботодавець у обов'язковому порядку повинен забезпечити проходження належного медогляду неповнолітніми працівниками. 

Загальна тривалість робочого часу підлітків не повинна перевищувати 24 год. на тиждень для підлітків 14 — 15 років та 36 год. — для підлітків 16 — 17 років. А от тижневий робочий час теж повинен бути розподілений рівномірно, а саме: за днями п’яти- або шестиденного робочого тижня. Робота підлітків з вантажами не повинна становити більш як 1/3 робочого часу.

Також, навантаження під час роботи має певні особливості між дівчатами та хлопцями. Зокрема, при короткочасній роботі для юнаків та дівчаток 14 років — 5 та 2,5 кг відповідно, 15 років — 12 та 6 кг відповідно, 16 років — 14 та 7 кг відповідно, 17 років — 16 та 8 кг відповідно; при тривалій роботі, починаючи з 15 років для юнаків — 8,4 та дівчат — 4,2 кг, 16 років — 11,2 та 5,6 кг відповідно, 17 років — 12,6 та 6,3 кг відповідно.

робота

На що мають право неповнолітні працівники?

  • на скорочену тривалість робочого часу (ст. 193 КЗпПУ): у віці 16 — 18 років — 36 годин на тиждень; у віці 15 — 16 років (для учнів віком 14 — 15, які працюють у період канікул) — 24 години на тиждень (ст. 51 КЗпП);
  • щорічні відпустки працівникам віком до вісімнадцяти років надаються у зручний для них час. 

Щодо щорічних відпусток, то вони надаються у перший рік роботи, за їх заявою до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на даному підприємстві, в установі, організації (ст. 195 КЗпП). Відтак, вона має чітко визначену тривалість - 31 календарний день, згідно з частиною другою ст. 75 КЗпП; частиною восьмою ст. 6 Закону “Про відпустки”).

Оплата праці учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, які працюють у вільний від навчання час, провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Підприємства можуть встановлювати учням доплати до заробітної плати.

Тонкощі надання першого робочого місця:

Перше робоче місце надається терміном не менше, аніж на два роки. Кому? Громадянам України віком від 15 до 28 років після закінчення або припинення навчання у загальноосвітніх, професійних навчально-виховних і вищих навчальних закладах, завершення професійної підготовки і перепідготовки, а також після звільнення зі строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу або альтернативної (невійськової).

А от молодим спеціалістам, яких потребували підприємства перше робоче місце повинне надатись терміном не менше трьох років у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. 

робота

Чи можна звільнити неповнолітнього працівника?

Звільнення неповнолітніх працівників можливе з ініціативи власника або уповноваженого ним органу допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки за згодою районної (міської) служби у справах дітей. 

Але, існують такі випадкі, коли роботодавець зобов'язаний повернути на роботу неповнолітнього працівника. Зокрема, йдеться про: 

  • виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров’я, які перешкоджають продовженню даної роботи;
  • поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу;
  • зміни в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності кадрів або штату працівників, банкрутства.

Також, розірвати трудовий договір можуть батьки неповнолітнього, або ж особи, які їх замінюють, якщо дитині загрожує небезпека, або існує невідповідність заявлених та виконаних робіт. 

робота